Skupinová ARTEterapie

Připravujeme druhý běh skupinové arteterapie pro dospělé.

O Rogersovské psychoterapii

Terapeutická skupina je vedena v duchu Rogersovské psychoterapie, známé jako „přístup zaměřený na člověka“ (Person-Centered Approach – PCA). Jejím zakladatelem je americký psycholog Carl R. Rogers (1902–1987). Rogersovská terapie je řazena mezi humanistické směry.

Rogersovský přístup vychází z premisy, že každý organismus má aktualizační schopnost, jakousi spontánní a vrozenou tendenci pro rozvoj jeho pozitivních možností. Předpokládá možnosti růstu, rozvoje a pozitivních změn u každého člověka. Vyvíjíme se po celý život, ale také máme za tento vývoj odpovědnost. Carl Rogers stanovil tří základní postoje terapeuta: kongruence (autenticita, opravdovost), akceptace (bezpodmínečné přijetí) a empatické porozumění klientovi. Pro účinnost terapie musí být přítomny tyto tři postoje současně a ve vysoké míře zastoupení. Hlavním terapeutovým nástrojem v individuální i skupinové psychoterapii je rozhovor (Vymětal, Rezková, 2001).

O arteterapii

Arteterapie je obor využívající výtvarný projev jako hlavní prostředek poznávání a ovlivňování lidské psychiky ve směru redukce psychických, či psychosomatických obtíží a redukce konfliktů v mezilidských vztazích. Výtvarné tvořivé aktivity mají podporovat zdraví a léčení (ČAA, 2000).

Cílem arteterapie je umožnit člověku pozitivní změnu a osobnostní růst. Za pomoci výtvarného vyjádření může člověku samotný proces tvorby a následné hovoření o obrázku pomoci k náhledu na vlastní prožívání a chování, k rozvíjení osobnostních vlastností, snižování stresu, řešení konfliktů a problémů a také k posílení sebevědomí a sebeuvědomování (Praktická arteterapie, 2024).

Přenesením svých emocí, životních starostí a radostí do barev, čar a tvarů se otevírá jiný úhel pohledu na Váš život a prožívání. Něco není jen myšleno a hovořeno, ale můžete na to nahlédnout. To co řešíte, máte najednou viditelně před sebou. Vidět Váš svět mohou i ostatní, se kterými své prožívání sdílíte a mohou Vás tak lépe chápat. To je jednou z výhod použití výtvarného vyjádření v terapii.

Skupinová terapie umožňuje:

– dostávání a poskytování podpory a zpětné vazby
– zlepšení mezilidských vztahů a komunikace
– experimentování s novým chováním ve vztahu k lidem
– mluvení o pocitech otevřeně a upřímně
– získání vhledu do svých myšlenek, pocitů a chování a jejich pochopení prostřednictvím zkoumání vztahových vzorců ve skupině i mimo ni
– zlepšení sebedůvěry, sebehodnocení a sebeúcty
– prodělání osobní změny v rámci skupiny s očekáváním, že přenesete to, co se naučíte do života mimo skupinu (Yalom, Leszcz, 2007).

Co mne čeká, když se přihlásím na skupinovou arteterapii

Výhodou je, že nepotřebujete žádné speciální výtvarné schopnosti. Důležitá je chuť zkusit něco nového, být otevřený použít barvy, tužky a pastely, i když nejste žádný výtvarník. Na tom při arteterapii nezáleží. Nikdo nebude hodnotit, zda je Váš obrázek hezký, či nikoli, spíše se budeme zabývat tím, co vyjádříte, jak Vám při tom je a co vše se v obrázku skrývá, kromě toho viditelného.

Očekávejte malou skupinu dospělých, ne více než šest členů. Skupinu vede zkušený terapeut a arteterapeutka.

Míru sdílení s ostatními a sdílení vlastních témat si určíte dle svého uvážení, tak, jak je to pro vás přijatelné.

Těšíme se na Vás

Kontakt pro přihlášení:

petr@leccos.cz, 603 819 233
terezaf@leccos.cz, 702 111 093