Dobrovolnictví

Ve všech příručkách se dočtete, že je dobrovolnictví nepovinná činnost vykonává ve prospěch druhých, bez nároku na finanční odměnu.
Podrobnosti o dobrovolnictví a stručný vhled do historie najdete ZDE.

Kdo je dobrovolník?

Dobrovolník je osoba starší 15ti let, která ze své vlastní vůle a ve svém volném čase pomáhá lidem kolem sebe a zapojuje se do veřejně prospěšných aktivit.

Jak to u nás funguje?

Na první společné schůzce si vysvětlíme tvoje možnosti a naše potřeby. Povíme si pár slov o naší organizaci, službách i aktivitách, které nabízíme. Společně s koordinátorem dobrovolníků a tvým mentorem se budeme snažit najít činnost, která tě bude bavit a která tě může obohatit s ohledem na tvé časové možnosti a zájmy. Výsledkem by mělo být podepsaní Dohody o dobrovolnictví, kde už bude specifikace tvé role dobrovolníka pro LECCOS, z. s. Samozřejmostí je zajištění pojištění vztahující se k výkonu dobrovolnické činnosti. Pokud bude vše probíhat k oboustranné spokojenosti, naše organizace ti vystaví dle potřeby potvrzení o dobrovolnictví nebo doporučení, které můžeš využít například při hledání zaměstnání nebo školy. Můžeme se také domluvit na odborné stáží nebo praxi. Jedou ročně tě pozveme na neformální setkání dobrovolníků, kde se budeme věnovat nejenom zpětné vazbě ale i zábavě 😊

Co všechno mohu jako dobrovolník dělat?

Svojí dobrovolnickou činností nám můžeš pomoci například s přípravou a programem na tradiční podzimní akci Drakiáda, která je určena rodinám s dětmi. Před Vánocemi pravidelně pořádáme Benefici pro LECCOS. Tady se nám hodí pomocníci zajišťující přípravu tiché aukce, občerstvení i šatny a v neposlední řadě také závěrečný úklid. Dvakrát ročně se účastníme Potravinové sbírky, při které pomáháme vybírat ve větších obchodech jako je PENNY potraviny pro potřebné rodiny. I s tím nám může dobrovolník pomoci. Několikrát ročně také zajišťujeme doprovodný program zaměřený na děti a mládež nebo rodiny s dětmi při větších kulturních nebo sportovních akcích v Českém Brodě či Poděbradech. Jde například o Zahájení lázeňské sezóny, Gothardské posvícení nebo Kutilka v pohybu. Tady nám můžeš pomoci na různých stanovištích, dílničkách apod. Občas se vypravíme na trh nebo jarmark, kde kromě prezentace naší činnosti a dílničky pro nejmenší prodáváme drobné zboží, které s dětmi vyrábíme v NZDM Klub Zvonice. Pokud máš obchodní talent nebo tě baví práce s dětmi, je to příležitost právě pro tebe. Zaleží na tom, co tě láká a co si vybereš!

Proč mám být dobrovolníkem?

Dobrovolnictví ti přinese nové zkušenosti a dovednosti, které můžeš využít při studiu i v zaměstnání. Může ti ukázat směr i pro tvůj osobní život. V LECCOSu poznáš nové lidi a můžeš navázat i nová přátelství.

Na koho se mohu obrátit?

Pokud jste dočetli až sem a máte o dobrovolnictví u nás zájem, neváhejte kontaktovat naši koordinátorku dobrovolníků Petru Ištvánikovou.
Buď ji napište email na petrai@leccos.cz
nebo zavolejte na 602 446 195.

Ke stažení:

Etický kodex dobrovolníka

Smlouva o dobrovolnictví