(K menu) Leccos

LECCOS pro Annu

LECCOS pro Annu je projekt, který má za cíl podpořit aktivitami NZDM  a RC Kostička mezigenerační soužití v našem městě. Již řadu let spolupracujeme s Domovem pro seniory ANNA. Díky tomuto projektu, podpořeného Nadací Jistota Komerční banky, můžeme tuto spolupráci dál rozvíjet.

Od počátku projektu proběhlo 9 setkání dětí z NZDM Klub Zvonice a seniorů v Domově ANNA

2. fáze projektu

září 2019
Prezentovali jsme seniorům fotografie a videa z prázdninové expedice na vodě. Téma společného povídání točilo i kolem vzpomínání seniorů na dobu jejich mládí. Děti natolik zaujalo, že se rozhodly, v „natáčecím plánu“ udělat změnu. Místo, aby pořídily plánovanou reportáž z pobytu v Křižlicích v Krkonoších (kde už fotily a točily na jaře), vyjedou na výlet do Ostravy.

listopad 2019
Podzimní setkání na téma blížícího se Adventu a Vánoc, povídání, společné hry

prosinec 2019
Pro seniory děti z NZDM Klub Zvonice připravily vánoční přáníčka a malé dárky. Bohužel, děti měly před Vánoci mnoho zájmových aktivit, a tak dárečky od dětí do Domova Anna přinesli pracovníci Klubu sami bez dětí. I tak měli ale dědečkové a babičky velkou radost.

.——————————————————

1. fáze projektu

červen 2018 – setkání před prázdninami
Na tento den jsme domluvili společný turnaj v kuželkách. Děti předem připravily pohoštění pro všechny, u kterého jsme si povídali. Babičky a dědečkové vzpomínali, jak trávili jako děti prázdniny, kam jezdili, jaké tábory prožili, jestli něco dostávali za vysvědčení, jak jezdili na brigády. Děti povídali o tom, co plánují na prázdniny.  Na tomto prvním setkání babičky a dědečkové vyslovili svá přání, která místa by ještě chtěli vidět, alespoň na fotografiích nebo na videu. Na dvoře potom proběhl turnaj v ruských kuželkách. Všichni byli velmi hraví a soutěživí. Děti pomáhaly seniorům na vozíčku, byly velmi ohleduplné a pozorné.

září 2018 – setkání po prázdninách
Děti opět pomohly připravit pohoštění a po celou dobu posezení seniorům rozlévaly čas a limonádu. Připravili jsme si pro tuto návštěvu fotky a krátká videa na přání, ale také z akcí, které jsme uskutečnili o letních prázdninách a seniory moc zajímaly. Děti samy připravily techniku, a vše odprezentovaly vlastními slovy a vyprávěly veselé historky, které zažily na vodáckém a příměstském táboře a dalších akcích. Senioři doplňovali vyprávění svými zážitky. Kdo, kterou řeku sjížděl, jak to kdysi chodilo, co se jim kde přihodilo. Byla to veliká legrace a všichni se moc dobře bavili.

říjen 2018 – první podzimní setkání
Na tomto setkání nechybělo tradiční občerstvení. Děti opět rozlévaly nápoje a podávaly dobroty. Kromě slíbených videí na přání pro některé seniory se návštěva nesla v duchu tématu cestování do zahraničí. Senioři se rozpovídali o tom, jaké to bylo když byli mladí, cestovali s rodinami a dětmi, kdo mohl i nemohl cestovat a samozřejmě co na svých cestách zažívali. Pro děti byly tyto příběhy často velmi neuvěřitelné, doptávaly se na různé podrobnosti a velmi často se nestačily divit, co se tenkrát všechno mohlo stát. Děti naopak vyprávěly o táboře s NZDM v Chorvatsku, co tam zažily, jak vařily, užívaly si moře, jaké výlety podnikly… Pouštěli jsme také prezentaci a krátká videa z Chorvatska.

listopad 2018 – druhé podzimní setkání
Tématem listopadového setkání byl sport. Senioři vyprávěli o jejich sportování, vzpomínali na své úspěchy, neúspěchy i zranění. Našli se zde i fanoušci různých klubů a proběhla vášnivá debata o Spartě a Slavii. Děti také povídaly o svých sportovních aktivitách. Vyprávěly o Fotbalu pro rozvoj, kterého se s NZDM účastní. Chlubily se jak porazily silný tým velkých kluků.

prosinec 2018 – předvánoční setkání
Na této návštěvě v Penzionu ANNA byly hlavním tématem samozřejmě Vánoce. Děti se opět postaraly o pohoštění. Přinesly cukroví, které jsme společně v klubu upekli. Babičky a dědečkové vzpomínali na to, jak trávili Vánoce, jaké udržovali zvyky, co měli k večeří, jaké cukroví pekli a měli nejraději. Děti nejčastěji vyprávěli o dárcích, co si přeji pod stromeček, co tradičně večeří, co mají na Vánocích nejraději. Povídali jsme si také o pohádkách, kdo má kterou pohádku rád a jestli se raději dívají na televizi nebo je čtou. Opět jsme promítali místa, která jsme natočili na přání seniorů. Děti před setkáním vyrobili pro každého seniora malý dárek, který i s přáním předaly a také každé z nich dostalo malý dárek.

únor 2019
26. února jsme s dětmi z Klubu Zvonice opět navštívili domov pro seniory Anna. Děti, jak je zvykem, pomohly připravit pohoštění. Tématem setkání byly tentokrát prázdniny.  V únoru proběhly jarní prázdniny, děti měly spousty zážitků a připravily si pro babičky a dědečky prezentace. Společně s promítanými video nahrávkami a fotografiemi na přání jsme si povídali o prázdninách, jak je prožíváme dnes a jak to bylo kdysi. Přišla také řeč na fotbal. Prozradili jsme si navzájem kdo komu fandí, kdo fotbal hraje nebo se něj raději dívá na televizi.  Dalším zajímavým tématem byl Masopust. Povídali jsme si o zvycích maskách a opět o tom, jestli Masopust držíme, slavíme a jak to bylo dříve. Naplánovali jsme návštěvu  klientů Anny v našem klubu a domluvili jsme turnaj v kuželkách. Děti se učily být k seniorům pozorní, ohleduplní, pečovat o jejich potřeby. Děti se také učily mluvit a prezentovat před větším počtem posluchačů, vyprávět a popisovat situace.

Závěrečné promítání v Domově ANNA
23. 4. 2019
Promítací den  byl závěrečnou akcí projektu LECCOS pro ANNU. Probíhal ve společenské místnosti  Domova ANNA. Kromě videí na přání jsme promítali videa, které děti natočily na akcích klubu. Před promítáním děti připravily občerstvení a během celé akce se staraly, aby každý senior měl, co potřebuje. Děti promítaly videa z našich výjezdních akcí –  Podzimní prázdniny v Křížlicích, Jarní prázdniny v Šimanově a Letní tábor u moře v Chorvatsku.  Během videí děti měly krátké vstupy a komentáře. V rámci videí a fotografií na přání jednotlivých seniorů jsme natáčeli a fotili např. v Praze, Poříčanech, Zásmukách nebo Kolíně. Ve druhé polovině návštěvy jsme si s dětmi a seniory povídali o Velikonocích, o tradicích, zvycích a o tom jak jsme je letos prožili. Senioři povídali o tom, jak slavili Velikonoce dříve a děti o tom jak je prožívají dnes. Děti i senioři aktivně komunikovali a toto odpoledne jsme si moc užili. Pozvali jsme klienty Domova ANNA na další promítání pro veřejnost, které proběhne u příležitosti Dne otevřených dveří v květnu.

Promítání pro veřejnost u příležitosti Dne otevřených dveří v NZDM Klub Zvonice Český Brod
17. 5. 2019

Další informace o aktivitách projektu v RC Kostička:

Vánoční besídka v Domově ANNA

Velikonoční besídka pro ANNU

Děkujeme Nadaci Jistota KB, která aktivity na podporu mezigeneračního soužití podpořila v rámci našeho projektu LECCOS pro Annu.

jistota-kb-logo

Podporují nás

stredocech logompsv-c-sm cb_znak_mesta_bez_pozadi

NZDM Klub Zvonice nabízí dětem a mládeži od 6 do 20 let prostor pro trávení volného času, podporu jejich aktivit a pomoc v obtížných životních situacích.

Novinky

Jak máme otevřeno v červenci?

Od 7. do 17. 7. 2020 jen ve vybrané dny.
Od 20. 7 do konce července dle běžné otevírací doby.

Fotbal pro rozvoj

20. 6. Najdete tu krátkou zprávu z akce.

Mimořádná opatření a pravidla

při vstupu do klubu!

Více novinek

Kalendář akcí

Červenec 2020
Po Út St Čt So Ne
« Čvn    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031